Volby

Jak by poslanecká sněmovna vypadala, kdyby oprávnění voliči byli jen lidé na Mikuášském semináři?
I toto se dozvíte na Mixemu. Zkuste ovlivnit svým hlasem imaginární skautskou poslaneckou sněmovnu. Každý hlas rozhoduje.

Parlamentní volby jsou za námi, ale na semináři si je v rámci doprovodného programu zažijeme ještě jednou. Jak by volby dopadly v republice Mixem? Volební právo budou mít všichni účastníci, členové organizačního týmu a hosté.

Někteří pak budou mít možnost nahlédnout do zákulisí sčítání hlasů. Jak se vyhodnocují volební výsledky? Jakým systémem se hlasy přepočítají na mandáty? A jakou roli v tom všem hraje volební účast, velikost volebních obvodů a další parametry volebního systému?
To vše poznáte názorně při simulaci parlamentních voleb, kterou pro Vás na semináři připravujeme.
Jak to bude probíhat:

Při vstupu do budovy každý účastník, přednášející a organizátor dostane volební lístek se seznamem stran, které letos kandidovaly do Poslanecké sněmovny. Volební urna bude umístěna na vyznačeném místě v 1. patře a bude k dispozici od otevření budovy až do konce přestávky po 1. sekci. Před vhozením hlasovacího lístku do urny je třeba pouze zakřížkovat jednu stranu a kraj, ze kterého pocházíte.
Ve 2. sekci bude workshop, na němž účastníci pod vedením odborníka na volební systémy Jakuba Šeda přepočítají hlasy D’Hondtovou metodou.

Výsledky

Podrobné výsledky voleb

Ostatní

Jako každý rok budete moci během semináře načerpat inspiraci ve stáncích skautských akcí a organizací, dát si něco snědku v Krčmě, nakoupit skautské vybavení v JUNu apod.